Czy suplementować cytruline?

Cytrulina jest aminokwasem, który pełni ważne funkcje w organizmie człowieka. Bierze udział w syntezowaniu innych ważnych dla organizmu aminokwasów – argininy i ornityny.
 Cytrulina w praktycznej formie swojego działania doprowadza do zmniejszenia poziomu bólu mięśniowego oraz zmęczenia. Poprzez wytwarzanie argininy dochodzi do powstania tlenku azotu (NO). Natomiast NO wpływa na powszechnie zwaną „pompę mięśniową”, Dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi w mięśniach i dochodzi do poprawy sprawności metabolizmu i skrócenia czasu regeneracji potreningowej. W badaniach wykazano również, że cytrulina może  zwiększać poziom hormonu wzrostu po treningu w wyższym stopniu niż w grupie placebo.
Cytrulina uczestniczy w procesie cyklu mocznikowego. Cykl ten jest bardzo ważny dla organizmu człowieka, gdyż prowadzi do neutralizacji i detoksykacji szkodliwego amoniaku. Związek ten jest ubocznym produktem transformacji aminokwasów. Dodatkowo L-cytrulina prowadzi do podwyższenia współczynnika pH w naszym ustroju, a to prowadzi do zmniejszenia ilość kwasu mlekowego.

Suplementacją cytruliną ma wpływ na:

- skurcz włókien mięśniowych,
- zmniejszenie nasilonego rozpadu tkanki mięśniowej,
- obniżenie wydalania przez organizm istotnych pierwiastków np. magnez, potas, wapń,
- stymulację tlenowego wytwarzania energii przez mięśnie podczas treningu.

Cytrulina vs Arginina

Po spożyciu większość argininy rozkłada się na ornitynę i mocznik zanim dotrze do krwi. Z drugiej strony, cytrulina nie rozkłada się w żołądku, ale dostaje się dalej w głąb organizmu, gdzie ostatecznie przekształca argininę w tlenek azotu i mocznik.

Suplement ten jest dostępny w dwóch formach:

-L-cytruliny,
-jabłczanu cytruliny.
jabłczan uznawany jest za substancję skuteczniejszą, która w sposób bardziej korzystny zwiększa „pompę” mieśniową, a także polepsza wydolność organizmu. Warto zaznaczyć, że obie formy mają inny czas działania. L-Cytrulina działa w sposób natychmiastowy, natomiast jabłczan wykazuje działanie powolniejsze. 
Dawkowanie L-cytruliny powinno mieścić się w zakresie 4-6g na dobę okołotreningowo. W badaniach wykazano, że suplementacja nie powoduje skutków ubocznych.

Skąd czerpać?

Największe stężenie tej substancji jest w arbuzie, gdzie jest go w przybliżeniu 2.1 mg na gram. W 3.3 kg arbuz jest równowartość 10 g suplementowanej L-argininy. L-cytruliny poszukiwać możemy też na przykład w dyni.
Znaczące efekty powinny pojawić się w przeciągu 15 dni. Natychmiast  pojedyncza dawka cytruliny nie poprawia wydajności ćwiczeń. Należy tez zwrócić uwagę, że suplementacja przez okres od jednego do dwóch tygodni nie zmienia zużycia tlenu. Może jednak zwiększyć zawartość tlenu w tkance mięśniowej. Zatem nie będzie miało wpływu na zwiększenie wykorzystania tlenu przez organizm, jako całościowa wydolność, lecz może zwiększyć zużycie tlenu w mięśniu poddanym wysiłkowi .Ostatecznie wpłynie to na lepszą wydajność ćwiczeń. Podsumowując, ten suplement będzie miał wpływ na zużycie tlenu w mięśniach, co może w wyraźny sposób poprawić wytrzymałość, jak i trening siłowy. Cytrulina nie ma jednak zastosowania podczas procesu syntezy białek. po pierwszym zażyciu, cytrulina zaczyna usuwać endotoksyny z organizmu, oraz stymuluje układ odpornościowy

Suplement ten stosuje się także jako lekarstwo m.in. na:

-demencję,
-osłabione mięśnie,
-zmęczenie,
-choroby serca,
-anemię sierpowatą,
-nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę.